Organizácia školského roka v programe Slniečkový rok

Jeseň v škôlke

JESEŇ

Nástup do materskej školy, do novej triedy je pre dieťa prelomovým obdobím. Prácu s dieťaťm preto zameriavame na podnecovanie komunikácie a kooperáciu medzi deťmi. Venujeme sa aj bezpečnosti pri dopravných situáciách. Zaoberáme sa tiež ročným obdobím, objavovaním typických znakov jesene a spoznávaním rastlín a živočíchov.

V jeseni sú v škôlke plánovaná viaceré exkurzie a tématické oslavy.

SEPTEMBER a OKTÓBER
Jesenné slnko

Dopravná abeceda

• Cestička do škôlky
  • Dopravné značky, signalizácia
  • Dopravné prostriedky
  • Bezpečnosť na ceste
  • Volajte 112

OKTÓBER a NOVEMBER
Jesenné slnko

Jeseň, pani bohatá

• Jeseň prišla
  • Jeseň dary rozdáva
  • Jesenné zábavy a smútky
  • Moje telo rastie zdravo
  • Jeseň v lese

Zima v škôlke

ZIMA

V zimnom období v škôlke využijeme bohaté možnosti zimných sviatkov (Mikuláš, Vianoce, Fašiangy) a priblížime ďeťom tradície. Zároveň si deti vyskúšajú svoje zručnosti pri príprave darčekov, pri pečení medovníkov, príprave programu na besiedku a výrobe karnevalových masiek.

Popri hrách sa deti oboznámia so zimnou prírodou. Zimné počasie poskytuje jedinečnú možnosť k pozorovaniam a pokusom so snehom a ľadom - deti vnikajú do tajov zimnej živej a neživej prírody. Zimné športy a hry rozvíjajú pohybové schopnosti, otužujú deti a pozitívne vplývajú na ich zdravie.

DECEMBER

Zimné tajomstvá

• Čakanie na Mikuláša
  • Vianočná cukráreň
  • Vianoce prichádzajú
  • Aj zima vie byť čarovná
  • Zvieratá a vtáky v zime
  • Zimné športy radovánky

JANUÁR

Aktovka plná tajomstiev

• Budú z nás školáci – oboznámenie sa s prostredím základnej školy

FEBRUÁR

Fašiangy

• Čarovanie s farbami
  • Urobme si masky
  • Fašiangový karneval

Jar v škôlke

JAR

Začiatkom jari vychádzame z marcových tradícii mesiaca knihy a Veľkonočných sviatkov. S nástupom jarného počasia budeme pozorovať zmeny v prírode a prírodné javy a utvárať základy environmentálneho cítenia.

Obsahový celok JA A MOJI NAJMILŠÍ je zameraný na rozvíjanie vzťahov k členom rodiny, ako i schopnosti vyjadriť vzťahy prostredníctvom rôznych umeleckých výrazových prostriedkov.

Po ukončení CYKLO-SKÚŠKY získajú deti detský vodičák na kolobežku alebo bicykel.

MAREC

Jarné prebudenie

• Jar k nám letí
  • Zo semienka rastlina
  • Zvieratá a mláďatá
  • Veľkonočné tajomstvo

APRÍL

Eko apríl

• Zem je naša planéta, hviezdy a planéty
  • Zachráň svoj strom
  • Vláčik - Separáčik
  • Čo dokážu detičky ich šikovné ručičky

MÁJ

Ja a moji najmilší

• Ja a moja rodina
  • Mamička má sviatok, vznik života - bábätko
  • Cyklo skúška – detský vodičák
  • Až vyrastiem budem...

Leto v škôlke

LETO

Leto zahŕňa oslavy Medzinárodného dňa detí, upevňovanie vzťahov v rodine a multikultúrnu výchovu s cieľom klásť základy tolerancie. Deti sa budú tiež zoznamovať s kolobehom vody v prírode, s prírodou okolo vodných tokov na Slovensku a so súvisiacimi situáciami ohrozujúcimi zdravie.

Podnikneme rôzne výlety a exkurzie (ZOO) – deti si rozvíjajú zmyslové poznávanie, v ktorom sa obohacujú pocity, vnímanie a predstavy.

JÚN
Letné slnko

Slniečkovo leto

• Týždeň detskej radosti